Championships Results
45th IJA Summer Festival
McGill University
Montréal, Québec
July 21 – 26, 1992

Previous | Index | Next

Individual Championships

Silver Medalist & Overall Winner – Miguel Herrera
Silver Medalists – Dan Holzman, Dimitri Mourkes
Bronze Medalists – France Robert, Larry Vee, Bob Whitcomb 

Team Championships

Silver Medalists & Overall Winner – Chuck Gunter & Benji Hill
Bronze Medalist – Dew Drop Jugglers (Jason LeMay, Michael Lunzer & Jeffrey Kasper)

Junior Championships

1. Sean McKinney; 2. Ben Tolpin; 3. Brian Patz; 4-5. Adam Kariotis & Sean Blue

Numbers Championships

Individuals

Balls – Barry Rosenberg (36 catches, 7 balls)
No qualifiers for clubs, no entrants for rings

Teams

Clubs – Owen Morse & Jon Wee (140 catches, 9 clubs)
No entrants for balls or rings

Joggling Championships

Men

100 meter
1. Barry Goldmeier (13.39); 2. Mike Hout (13.42); 3.
Joe Lyons (14.52)

400 meter
1. Barry Goldmeier (1:06.2); 2. Ben Schoenberg (1:07.21);
3. Richard COurter (1:09.51)

Mile
1. Troy Fitzgerald (5:30.09); 2. Robin Chestnut (5:54.29);
3. Joe Lyons (6:13.66)

Mile Relay
1. Good Shephard (4:53.56 – Mike Hout, Michael Nance, Eric Norby, Paul Williamson)
2. Mason-Dixon Jogglers (5:00.66 – Paul Ballard, Richard Corter, Mark Fontaine, Barry Goldmeier)
3. Running Gag (5:01.85 – Robin Chestnut, Troy Fitzgerald, Bob Hartman, Sean McKinney)

5000 meter
1. Ben Schoenberg (19:48.04); 2. Troy Fitzgerald (20:00.77); 3. Sam Wildofsky (20:25.78)

Women 

100 meters
1. JoAnn Swain (18.91); 2. Joanne Dintzis (29.07); 3. Cindy Hout (29.53)
400 meters
1. Kathy Glynn (1:30.43); 2. JoAnn Swain (1:46.83); 3. Laura Green (1:48.61)

Mile
1. Kay Caskey (8:45.11); 2. Andrea Goranson (10:56.56)

Mile Relay
1. Pink Flamingo Exerball (7:08.48 – Kathy Glynn, Laura Green, JoAnn Swain, Laurie Young); 2. Well Put (8:37.56 – Kay Caskey, Joanne Dintzis, Cindy Hout, Andrea Goranson)

5000 meters
1. Laurie Young (27:42.04); 2. Roni Lynn (32:48)

Juniors

Age 11 & under 100 meter
1. Daniel Hout (19.52); 2. Nicholas Tackis (21.19); 3. Jamie Cordes (21.20)

Age 12-14 100 meter
1. Cam Fleming (17.21); 2. JoAnn Swain (18.87); 3. Johan DuHoffman (20.16)

Age 15-17 100 meter
1. Michael Nance (14.64); 2. Jay Casper (16.19); 3. Paul Williamson (20.07)

Exhibition Events

Five ball 100 meter 
1. Marlin Ballard (32.66); 2. Cam Fleming (42.27)

Three ball backward 100 meter
1. Mike Hout (20.2); 2. Jay Casper (26.6); 3. Joe Lyons
(29.5)

Junior mile relay
1. Good Shephard Lutheran (8:37.41 – Ben, Daniel & Joseph Hout, Nicholas Tackis)