Championships Results
50th IJA Summer Festival
Robert Morris College
Pittsburgh, Pennsylvania
August 2 – 7, 1997

Previous | Index | Next

1997 IJA Stage Competition Results

Individuals

1st: Vladik Miagkostoupov
2nd: Brian Patz
3rd: Matt Henry

Teams

1st: Mark & Charlie Peachock
2nd: Flight Patterns (Todd Blair & Jimmy Robertson)
3rd: Stoolies (Aaron Schettler & Reid Belstock)

Juniors

1st: Adam Kariotis
2nd: Emil Carey
3rd: Rick Friscia


1997 Numbers Competition Results

* = new IJA record

Solo Balls:

1st: Bruce Sarafian (9 balls 24 catches)
2nd: Peter Blanchard (9 balls 19 catches)
3rd: Greg Warrington (8 balls 16 catches)
Also competing: Rick Frischia, Jesse Joyner, Mike Price, Toby Rademacher, Scott Sorensen

Solo Clubs:

1st: Darin Marriott (6 clubs 17 catches)
2nd: Scott Sorensen (6 clubs 12 catches)
Rob Vancko qualified in prelims
Also competing: Luke Jay

Solo Rings:

1st: Scott Sorensen (8 rings 19 catches)
2nd: Todd Blair (8 rings 17 catches)
3rd: Toby Rademacher (7 rings 18 catches)
Also competing: Peter Blanchard, Luke Jay

Duo Balls:

1st: Joey Cousin/Bruce Sarafian (13 balls 176 catches) *
2nd: Allen Knutson/Greg Warrington (13 balls 53 catches)
3rd: Omri Barel/Milan deVries (12 balls 48 catches)
Also competing: Peter Kaseman/Rob Vancko

Duo Clubs:

1st: Heather Hackett-Brinegar/Darin Marriott (10 clubs 104 catches)
2: Owen Morse/Jon Wee (10 clubs 63 catches)

Duo Rings:

1st: Charlie Peachock/Mark Peachock (11 rings 67 catches)
2nd: Joey Cousin/Jason Kariotis (10 rings 96 catches)
3rd: Todd Blair/John Nations (10 rings 88 catches)
Also competing: David Cain/Scott Sorensen

Trio Clubs:

1st: David Cain/Scott Cain/Jack Kalvan (13 clubs 184 catches) *
2nd: Heather Hackett-Brinegar/Matt Jergins/Darin Marriott (13 clubs 106 catches)
3rd: Michael Karlovich/Adam Smith/Nathan Williams (13 clubs 78 catches)

Solo Ball Bouncing:

1: Ram Prasad (8 balls, 41 catches)
2:(tie). Ben Jennings & Hannes Molkenthin (8 balls, 36 catches)
Also competing: Falk Hante

Duo Ball Bouncing:

1st: Morten Hansen/Ben Jennings (15 balls 86 catches) *
2nd: Fran Favorini/Fred Strempel (13 balls 108 catches)
3rd: Brett Goldstein/Ram Prasad (12 balls 52 catches)


1997 Joggling Championships

Juniors Men’s Mile Relay

1. Wise Guys (R.J. Sandberg, T. Weisman, M. Peterson, A. Olson)

Women’s Mile Relay

1. Black Widows (B. Provance, L. Provance, H.H. Brinegar, M. Paas)

Masters Women’s Mile Relay

1. Women With Balls (L. Green, K. Caskey, L. Lynn, L. Young)

Men’s Mile Relay

1. Team Cascade (M. Kobusz, C. Hoffman, B. Schoenberg, B. Beebe)

Masters Men’s Mile Relay

1. Veterans (B. Giduz, S. Kilbourn, M. Campienello, S. Anthony)

Junior Women’s 100 Meters

1. Dorothy Finnigan (17.7)
2. Kelsey Deutch (18.8)

Junior Men’s 100 Meters (age 11 & under)

1. Aaron Olson (17.5)
2. Tucker Weisman (18.3)
3. Robert Sandberg (18.3)
4. Peter Fry (21.3)

Junior Men’s 100 Meters (age 13-17)

1. Travis Saunders (15.7)
2. Brian McAllister (26.0)
3. Matt Henstridge (31.3)

Women’s 100 Meters

1. Melinda Paas (17.0)
2. Becky Provance (18.3)
3. Laura Provance (18.6)
4. Heather Hackett Brineger (20.8)

Masters Women’s 100 Meters

1. Sandy Brown (17.7)
2. Laura Green
3. Kay Caskey

Men’s 100 Meters

1. David Hussey (13.9)
2. Barry Goldmeier (14.1)
3. Darin Marriot (14.9)
4. Brent Beebe (18.0)

Master’s Men’s 100 Meters

1. Bill Giduz (15.4)
2. Scott Anthony (18.1)
3. Sam Kilbourn (20.6)
4. Jerry Battenfield (23.9)

Five Ball 100 Meters

1. Ben Schoenberg (19.7)
2. Barry Goldmeier (26.2)
3. Marlin Ballard (38.2)

Junior Men’s 400 Meters (age 11 & under)

1. Aaron Olson (1:40)
2. Tucker Weisman (1:40)
3. Peter Fry (1:41)

Junior Men’s 400 Meters (age 13-17)

1. Travis Sanders (1:25)
2. Dave Gedeon (1:50)

Junior Women’s 400 Meters

1. Kelsey Deutsch (1:34.1)
2. Dorothy Finnigan (1:48.5)

Women’s 400 Meters

1. Melinda Paas (1:27.6)
2. Becky Provance (1:32)
3. Laura Provance (1:33)

Masters Women’s 400 Meters

1. Sandy Brown (1:31.0)
2. Marian Caldwell (1:37.6)

Men’s 400 Meters

1. Curt Hoffman (1:07.4)
2. David Hussey (1:16)
3. Mark Kolbusz (1:27)

Masters Men’s 400 Meters (age 40-49)

1. Bill Giduz (1:11.4)
2. George Faust (1:17.2)

Masters Men’s 400 Meters (age 50 and over)

1. Sam Kilbourn (1:28.9)

Juniors Mile

1. Reese Edwards (5:13)

Women’s Mile

1. H.H. Brinegar (6:47)
2. Laura Provance (9:10)
2. Becky Provance (9:10)

Masters Women’s Mile

1. Marion Caldwell (7:35)
2. Laurie Young (9:31)

Men’s Mile

1. Mark Kolbusz (5:48)
2. Curt Hoffman (6:03)
3. Charles Williams (7:10)

Masters Men’s Mile

1. Mickey Campaniello (6:13)
2. Tim Baird (7:15)
3. David Groth (7:35)

Junior Men’s 5000 Meters

1. Reese Edwards (18:21)

Women’s 5000 Meters

1. Heather Hackett Brinegar (23:45)

Masters Women’s 5000 Meters (age 40-49)

1. Marion Caldwell (26:57)
2. Natalie McIntyre (28:48)

Masters Women’s 5000 Meters (age 50 & over)

1. Kay Caskey (26:57)

Men’s 5000 Meters

1. Darin Marriott (18:43)
2. Mark Kolbusz (20:50)
3. Jerry Kurtz (22:29)

Masters Men’s 5000 Meters

1. Mickey Campaniello (21:37)
2. George Faust (23:14)
3. Scott Anthony (27:22)